لوازم جانبی و لوکس خودرو

همه چیز درباره دزدگیر خودرو

گروه

دزدگیر

به طور کلی مبحث ایمنی خودرو به دو بخش حفاظت از سرنشینان در تصادفات و ایمنی خودرو در برابر سرقت تقسیم می شود. جدای از مسئله ایمنی سرنشینان که مباحثی پیچیده دارد، این روزها تمهیدات بسیار زیادی برای حفاظت خودرو از سرقت، ورود افراد غربیه به داخل کابین و مسائلی از این قبیل اندیشیده شده که شما هم بسته به میزان اهمیتی که برای وسیله نقلیه خود قائلید می توانید ایمنی آن را ارتقا دهید. استفاده از دزدگیر مرسوم ترین راه برای جلوگیری از سرقت و ورود بدون اجازه به خودروی شماست و این آپشن کاربردی که نزدیک به نیم قرن قدمت دارد، این روزها با 100 هزار الی یک میلیون تومان هزینه در دسترس قرار دارد. اما یک دزدگیر خوب چه مشخصاتی دارد؟ انواع دزدگیرهای موجود در بازار کدامند؟

دزدگیرهای ساده

دزدگیرهای موجود در بازار کشور به طور کلی به دو دسته ساده و تصویری تقسیم می شوند که هر یک از آن ها به فراخور قیمت پرداختی و برند سازنده، امکانات مختلفی را تحت پوشش دارند. برای مثال ساده ترین نوع دزدگیر از امکاناتی مثل باز و بست قفل خودرو از راه دور و به صدا در آمدن آژیر در هنگام باز شدن درب خودرو و ضربه به بدنه را دارند. همچنین برخی از دزدگیرهای ساده قابلیت باز کردن درب صندوق از راه دور را دارند که برای راه اندازی این آپشن می بایست از مدار تحریک جداگانه بهره گرفت که خود هزینه ای مازاد را می طلبد. برخی از دزدگیرهای ساده با ریموت بدون نمایشگر قابلیت استارت از راه دور نیز دارند که نمونه های مجهز به این آپشن اصولا قیمتی بالای 300 هزار تومان خواهند داشت و همچنین اگر خودروی شما از ایموبلایزر بهره می برد، برای انجام عملیات استارت به قرار داشتن سوئیچ در داخل توپی نیاز خواهید داشت. در برخی از دزدگیرهای موجود در بازار مثل انواع مجیکار یا ایزی کار، شما قابلیت باز و بست خودرو از طریق Knock Code را خواهید داشت. برای راه اندازی این آپشن، یک سنسور کوچک در گوشه ای از شیشه خودرو قرار می گیرد و شما می توانید یک کد ضربه ای برای باز و بست خودرو تعریف کنید تا دیگر نیازی به حمل ریموت دزدگیر نداشته باشید. همچنین در برخی از دزدگیرها از قابلیت رهیاب استفاده شده که شما با بهره گیری از یک سیم کارت می توانید خودرو را ردیابی کرده یا حتی یونیت دزدگیر را کنترل نمایید.

دزدگیرهای تصویری

ریموت دزدگیرهای تصویری که نسل پیشرفته تری از دزدگیرها هستند به صفحه نمایشگر تک رنگ یا حتی رنگی مجهز هستند که به شما وضعیت قفل، باز شدن درب ها، وارد شدن ضربه به بدنه و از این قبیل مسائل را نمایش می دهد. دزدگیرهای تصویری اصولا قیمتی بیش از 400 هزار تومان دارند و پیشنهاد می شود که برای خرید یک نمونه تصویری از برندهای شناخته شده استفاده کنید. این دزدگیرها علاوه بر قابلیت باز و بست درب ها و صندوق پران، عمدتا به صورت استاندارد از استارتر روی سوئیچ بهره می برند و همچنین ریموت های تصویری علاوه بر هشدار بصری، دارای آلارم داخلی و حتی هشدار ویبره هستند اما پیشرفته ترین انواع دزدگیرها که به تازگی و با قیمت های بیش از 1 میلیون تومانی به بازار کشور ما عرضه شده اند، نمونه هایی هستند که به سیستم کیلس مجهز شده اند. شما با خریداری و نصب این نوع دزدگیرها، دیگر نیازی به سوئیچ نخواهید داشت و تنها با همراه داشتن ریموت (حتی در جیبتان!) و با استفاده از دکمه استارتری که به جای مغزی سوئیچ قرار می گیرد می توانید استارت زده و حرکت کنید. البته برای استفاده از این نوع دزدگیرها باید تغییراتی در سیستم ایموبلایزر خودرو ایجاد شود که بهتر است کار را تنها به یک تکنسین خبره بسپارید.

نصب!

اکیدا توصیه می شود که اگر قصد استفاده از دزدگیر بر روی خودرو دارید، نصب این آپشن را به یک تکنسین خبره بسپارید. برای نصب دزدگیر می بایست با سیم کشی خودرو آشنایی کامل داشته باشید و با تجهیزات اصولی، اقدام به اضافه کردن یونیت دزدگیر نمایید. اجرت نصب دزدگیر خودرو اصولا از 20 هزار تومان برای نمونه های ساده شروع شده و تا مبالغی نزدیک به 100 هزار تومان برای نسخه های مجهز به استارتر، صندوق پران، پاور ویندوز (بالا رفتن اتوماتیک شیشه ها بعد از قفل کردن خودرو) و... ادامه پیدا می کند.

برندها

در حال حاضر عمده برندهای دزدگیر موجود در کشور از انواع چینی، کُره ای و حتی ایرانی هستند. اما در این بین به نظر می رسد که مجیکار، ایزیکار، سیلورن، چیتا و چند برند دیگر از محبوبیت بیشتری در بین مصرف کنندگان داخلی بهره می برند.


نظرات

CAPTCHA