لوازم جانبی و لوکس خودرو

انواع دوربین دنده عقب

گروه

امروز برای راحت تر شدن کار رانندگان و کاهش درصد خطا به ویژه در شرایطی که احتمال بروز حتی کوچکترین حادثه وجود دارد، ابزارک های مختلفی طراحی و تولید شده که انواع سنسورهای دنده عقب و دوربین ها از جمله آن ها هستند که به کاهش احتمال برخورد شما با خودروهای دیگر در شرایطی مثل پارک کردن کمک می کند. در این مطلب به صورت جداگانه به بررسی انواع دوربین ها و ارائه توضیحاتی پیرامون آن خواهیم پرداخت.

 انواع دوربین ها

دوربین دنده عقب که در یک دهه اخیر به یکی از آپشن های تقریبا استاندارد خودروهای مدرن برندهای معتبر خودروسازی تبدیل شده، بسته به میزان پیشرفتگی خودرو و البته نسلش، دارای انواع مختلفی است. در ساده ترین حالت شما یک دوربین ساده با میدان دید گسترده (واید-Wide) خواهید داشت که در زمان پارک کردن بتوانید موانع پشت سر خودرو (به ویژه در خودروهایی مثل شاسی بلندها که دید وسیعی را در اختیارتان قرار نمی دهد) را تشخیص دهید. کمی دقیق تر، دوربین هایی را داریم که در تعامل با سنسورهای تشخیص فاصله دنده عقب، خطوطی را بر روی مانیتور نمایش می دهند که بتوانید مسیر گردش فرمان و پارک کردن صحیح خود را بهتر متوجه شوید. اما اخیرا دوربین هایی تحت عنوان 360 درجه بر روی خودروهای لوکس و گران قیمت قرار می گیرد که ساختاری پیچیده تر دارد. در این خودروها چند دوربین واید در نقاط مختلف بدنه نصب شده که اطلاعاتشان به یک یونیت کامپیوتری پردازنده منتقل می شود و خودرو با در نظر گیری شرایط دور و اطراف ثبت شده توسط دوربین ها، تصویری شبیه تصاویر هوایی از بالای خودرو برای شما پردازش می کند.

دوربین های نصبی

اگر خودروی شما فاقد این آپشن است شما می توانید با هزینه ای در حدود 40 الی 70 هزار تومان (برای خرید خودِ دوربین)، یک دوربین دنده عقب ساده برای آن تعبیه نمایید. دوربین های موجود در بازار که از برندهای مختلفی مثل مارشال، مکسیدر، کلارو و... هستند، هر یک امکانات مخصوصی را به شما ارائه می کنند که شما باید بسته به بودجه مد نظر و انتظارات خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. در ساده ترین و از نظر نصب دو نوع دوربین داریم که نوع اول با سوراخ کردن سپر داخل سپر قرار می گیرد و نوع دوم را می توانید در زیر سپر، زیر جاپلاکی و فضاهایی شبیه به آن نصب کنید. زاویه عمده دوربین های دنده عقب 170 درجه است یعنی اگر مختصات محل نصب شده دوربین را در نظر بگیرید شما قادر به نظارت بر روی 85 درجه از هر دو طرف خواهید بود. همچنین برخی از این دوربین ها با وجود قابلیت دید در شب، شرایط بهتری را برای پارک کردن در نور کم به شما ارائه می کنند. برخی از این دوربین ها هم مثل محصولات جدید مکسیدر و کلارو، خط کشی رنگی برای تشخیص بهتر موانع را به شما ارائه می کنند. توجه داشته باشید که دوربین می بایست در جایی نصب شود که کمترین میزان کثیفی را به خود بگیرد و همچنین سیم کشی آن که شامل سیم های انتقال داده و سیم تحریک متصل به چراغ دنده عقب است را کاملا اصولی انجام دهید. اصولا اجرت نصب این دوربین ها در حدود 20 الی 40 هزار تومان است. همچنین انواع مختلفی از نمایشگرها اعم از هد یونیت پخش صوت، آینه دید عقب میانی، نمایشگر جدای روی داشبوردی و... با این دوربین ها ست می شوند که ارائه توضیحات پیرامونشان را به مطالب دیگر موکول خواهیم کرد.


نظرات

CAPTCHA